ГО “Громадський центр “Нова генерація” розпочала новий важливий проєкт — «Робототехніка у 4 прифронтових громадах Херсонщини як можливість для розвитку людського капіталу». Це не просто про роботів, LEGO чи сучасні технології. Це — про майбутнє дітей із прифронтових селищних громад, про віру в розвиток, навіть коли довкола ще чутно війну.
Разом із партнерами — ГО «РобоклубІФ» та Високопільською, Нововоронцовською, Чорнобаївською та Музиківською громадами — ми створюємо можливості та умови, де діти зможуть навчатися критично мислити, конструювати, програмувати, шукати рішення. Створюємо можливості для розвитку молоді, їхнього економічного потенціалу, роботи з освітніми втратами через війну.
У межах проєкту ми:
- забезпечуємо обладнанням для проведення занять з робототехніки у громадах;
- підготуємо вчителів до роботи зі STEM-методиками;
- допомагаємо громадам інтегрувати робототехніку у шкільний навчальний процес.
Ми плануємо створити умови для організації занять із робототехніки в обраних сільських громадах Херсонської області, закупити необхідне обладнання та підготувати вчителів для роботи з STEM-методиками та сучасними технологіями в освітньому процесі. Це покращить доступ дітей шкільного віку, зокрема, дівчат, до сучасних технологічних знань у прифронтових деокупованих громадах Херсонської області.
Діти з прифронтових сіл Херсонської області матимуть змогу бути конкурентоспроможними під час вступу до ВНЗ на технічні спеціальності (технології, інженерні напрямки та математичні галузі) та отримати такі навички, які відповідають запитам сучасного ринку праці.
Якщо у громадах у дітей шкільного віку зʼявиться можливість розвивати критичне мислення та технічні навички, їх мотивація до обрання професій у сфері ІТ, інженерії, біотехнологій та інших сучасних галузей у майбутньому посилиться. Це, у свою чергу, призведе до збільшення шансів для дітей із сільських прифронтових громад Херсонської області до отримання професійно-технічної, вищої освіти, набуття професійної мобільності та підвищення конкурентоспроможності на ринку праці.
«Це шанс для дітей, зокрема, дівчат, побачити нові горизонти — у світі ІТ, інженерії, технологій. І отримати можливості спробувати себе у технічній галузі. І, маючи цей досвід, обирати майбутніх фах. Це інвестиція у людський капітал, який сьогодні у прифронтових громадах має особливу цінність», — переконана команда проєкту.
«Наша ідея проєкту була в тому, щоби знайти можливість і ресурси, щоби підтримувати ті сім’ї, дітей, батьків, установи, які живуть і працюють в прифронтових громадах. Адже ми розуміємо: поки є люди в громадах, ми можемо говорити про розвиток. Хочеться стоворювати можливості для того, щоб прифронтові громади також мали доступ до всіх можливостей, які є і в інших регіонах», — розповідає виконавча директорка ГО «Громадський центр «Нова генерація» Оксана Глєбушкіна.
24 жовтня відбулась координаційна зустріч проєкту
Під час зустрічі обговорили спільні кроки початку проєкту. Від громад у зустрічі участь взяли представники (-ці) військових адміністрацій, керівники закладів освіти та вчителі.
«Ми дуже вдячні громадам, що, попри всю небезпеку, ви робите все для розвитку. І нам дуже цінно бути частиною цих процесів і допомагати вам. Тому наше завдання зараз – надати технічне забезпечення та підготувати вчителів, які будуть впроваджувати STEM-освіту як частину навчального процесу», — сказала Оксана Глєбушкіна.
Вона наголосила, що важливо дати нові можливості, зокрема, й дівчатам, щоб посилити їхню економічну спроможність та дати можливість обирати технічну освіту, враховуючи сучасні тенденції ринку освіти та його запити, технологічний прогрес та автоматизацію різних процесів.
«Для нас важливо ламати стереотипи, коли традиційно дівчатам обирають гуманітарні сфери, а хлопцям — технічні. Нам важливо створити умови, де дівчата могли б зрозуміти, чи цікава їм технічна сфера, спробувати себе у ній, а потім вже через профорієнтаційну роботу зайти у ту сферу, яка може бути достатньо економічно привабливою, де можна будувати кар’єру та добре заробляти, якщо говорити про віддалену перспективу проєкту», — додала Оксана Глєбушкіна.
Ірина Молінська та Олена Манів-Головецька — співзасновниці ГО «РобоклубIF» і навчального центру. Вони безпосередньо будуть займатися навчанням вчителів, розробкою навчальних планів, будуть ділитися власними напряцюваннями та досвідом, щоб спільно розвивати STEM-освіту у громадах.
Під час зустрічі пані Ірина презентувала свою організацію та досвід, який сягає 9 років, понад 50 реалізованих проєктів і понад 3000 учнів (-ниць). А пані Олена розповідала детальніше, що таке STEM-освіта, чим вона важлива та які навички прокачує у дітей і підлітків. Про складову фізики, математики, програмування та інженерії у наборах конструкторах, з якими працюватимуть у проєкті. А також пояснила особливості навчання, яке буде проводитися для вчителів у межах проєкту.
Разом ми доводимо: прифронтові громади Херсонщини мають мати місце для інновацій, сучасної освіти і розвитку.
Проєкт впроваджується ГО «Громадський центр «Нова генерація» за підтримки Фонду «Аскольд і Дір», що адмініструється ІСАР Єднання в межах проєкту «Сильне громадянське суспільство України ⼀ рушій реформ і демократії» за фінансування Норвегії та Швеції
Анна Кучерак-Зоря





