Від перших роботів до нових можливостей: що змінила робототехніка для громад Херсонщини

Що змінюється у громаді, коли діти отримують доступ до сучасних технологій, а вчителі — нові інструменти для навчання? Як кілька комплектів конструкторів LEGO можуть стати початком більш масштабних змін в освіті та профорієнтації учнів?

Про це говорили учасники (-ці) та партнери проєкту «Робототехніка у 4 прифронтових громадах Херсонщини як можливість для розвитку людського капіталу» під час підсумкової зустрічі, що нещодавно відбулась у Івано-Франківську. Проєкт реалізовує ГО «Громадський центр «Нова генерація» у партнерстві з ГО «РобоклубІФ».

Упродовж проєкту заняття з робототехніки впроваджувалися у Музиківській, Нововоронцовській, Високопільській та Чорнобаївській територіальних громадах. Під час травневої підсумкової зустрічі в Івано-Франківську освітяни, представники громад та партнери проєкту підбили підсумки роботи й обговорили подальші кроки для розвитку STEM-освіти на Херсонщині.

Найчастіше під час зустрічі освітяни говорили не про обладнання чи технічні рішення, а про зміни, які побачили, — у собі, своїх учнях, їхніх батьках та в навчальному процесі.

Діти почали активніше проявляти себе під час занять, більше працювати в команді, шукати власні рішення та не боятися помилятися. Багато хто з них уперше отримав можливість спробувати себе у програмуванні та робототехніці. Зокрема, такі можливості стали доступними і для дівчат. Адже проєкт передбачає рівні освітні можливості та практичні заняття з технічних наук як для хлопців, так і для дівчат.

За словами педагогів, навіть учні та учениці, які не завжди активно проявляють себе під час традиційного навчання, на заняттях із робототехніки демонструють зацікавленість, наполегливість та бажання експериментувати. Заняття стимулюють учнів, попри перші невдалі спроби, спробувати знову і знову, шукаючи нові індивідуальні та командні рішення.

Важливим результатом стало й те, що школярі почали більше цікавитися сучасними технологіями, технічними науками та професіями майбутнього. І, відтак, можуть спробувати технології в дії безпосередньо на практиці, а не лише в теорії.

  • У освітніх закладах громад розпочалися заняття з робототехніки для дітей та молоді.
  • Педагоги пройшли навчання, отримали нові інструменти для роботи та отримують менторський супровід від наших партнерів ГО «РобоклубІФ».
  • Навчальні заклади отримали комплекти конструкторів Education Spike та LEGO Spike Essential та ноутбуки для проведення занять.
  • Діти знайомляться з основами програмування, інженерії та технічних наук через практику.
  • Зросла зацікавленість учнів технологіями та технічними професіями.
  • Заняття стали простором, де можна експериментувати, працювати в команді та не боятися помилок.

  • У Високопільській громаді, завдяки наявності укриття, заняття з робототехніки проводяться системно у форматі гурткової роботи, а STEM-напрямок має всі шанси на подальший розвиток.
  • У Музиківській громаді вдалося залучити додаткову партнерську підтримку, що дозволить продовжувати заняття й надалі.
  • У Нововоронцовській громаді, попри складну безпекову ситуацію та вимушені перерви, вчителі повертаються до проведення занять.
  • У Чорнобаївській громаді робототехніка вже працює як частина позашкільної освіти. Тут мріють про створення STEM-лабораторії.

Під супроводом експертки ГО «Громадський центр «Нова генерація» Ольги Жукової у громадах працюють над впровадженням занять з робототехніки як частини освітнього процесу та над розвитком STEM-освіти як одного з напрямків майбутнього розвитку регіону.

Під час підсумкової зустрічі учасники напрацьовували ідеї щодо інтеграції робототехніки в освітню систему громад, створення STEM-лабораторій, проведення STEM-фестивалів, міжгромадських освітніх заходів та інших ініціатив, які допоможуть зробити сучасну технічну освіту доступнішою для дітей Херсонщини.

Учасники та учасниці зустрічі наголошували: сьогодні STEM-освіта — це вже не додаткова опція, а важливий інструмент розвитку людського капіталу. А для дітей прифронтових громад — це можливість отримати доступ до сучасних знань і навичок, які будуть затребуваними у майбутньому. Для громад — інвестиція у розвиток молодого покоління, здатного створювати, винаходити та відбудовувати країну.

Команда ГО «Громадський центр «Нова генерація» продовжує співпрацю з громадами у форматі робочих груп. Разом із представниками громад напрацьовуються рекомендації щодо розвитку STEM-освіти та інтеграції робототехніки в освітню систему громад Херсонської області.

Бо сьогодні робототехніка — це не лише про роботів, а про дітей, які вчаться досліджувати світ, знаходити рішення та бачити для себе ширші можливості у майбутньому.

Анна Кучерак-Зоря

Фоторепортаж: Костянтин Ботигін

Наша діяльність

12.06.2026
Impulse Collaboration Camp: посилюємо партнерства разом

Команда ГО «Громадський центр «Нова генерація» взяла участь у триденному нетворкінгу Impulse Collaboration Camp, який відбувся у Трускавці та об’єднав...

Більше
03.06.2026
Від перших роботів до нових можливостей: що змінила робототехніка для громад Херсонщини

Що змінюється у громаді, коли діти отримують доступ до сучасних технологій, а вчителі — нові інструменти для навчання? Як кілька комплектів конструкто...

Більше
03.06.2026
Як голос херсонців стає частиною відновлення громади

28 травня у Херсоні відбулась зустріч у межах проєкту «Херсон: спільний голос для відновлення» — простору, де херсонців залучають до процесів відновле...

Більше
28.05.2026
Не втратити зв’язок із домом: у Києві херсонці напрацьовували ідеї для майбутнього громади

Війна розкидала херсонців по різних містах і країнах. Хтось виїжджав поспіхом під обстрілами, хтось — після місяців окупації, хтось — рятуючи дітей чи...

Більше

Сайт створено за підтримки Oxfam

Розроблено

Ant3Dstudio