Пані Марина виїхала з Херсона у 2023 році і вперше за довгий час потрапила на зустріч з іншими херсонцями. Каже, найбільше боялася, що втратить зв’язок із містом: “Я боялась, що Херсон стане просто спогадом. Але ні. Тут я зрозуміла, що ми є і можемо впливати”, — ділиться вона.
Історія пані Марини — одна з тисяч подібних. Вона про досвід вимушеного виїзду, втрату звичного життя і водночас — про спробу зберегти зв’язок із рідним містом.
Після повномасштабного вторгнення тисячі херсонців опинилися в подібній ситуації — були змушені залишити свої домівки, рятуючись від окупації, обстрілів і небезпеки. Вони роз’їхалися по різних містах України та світу, часто — без чіткого розуміння, коли зможуть повернутися. Але навіть на відстані люди не перестають бути громадою. І потреба бути разом, говорити, ділитися і впливати тільки зростає.
У Івано-Франківську відбулася перша зустріч у межах проєкту «Херсон: спільний голос для відновлення» — простору, де херсонці, які сьогодні живуть не вдома, можуть знову бути разом, говорити, знайомитися і — головне — впливати на майбутнє своєї громади.
Голос Херсона, який звучить навіть на відстані
Для багатьох учасників (-ць) це була перша така зустріч за роки повномасштабної війни. Люди приходили з різних сфер, різного віку, але з однаковим відчуттям: Херсон — це про них, навіть на відстані.
Хтось втратив дім. Хтось — роботу. Хтось починає життя з нуля в новому місті. Але всіх об’єднує спільне — бажання не втратити зв’язок із Херсоном і бути частиною його майбутнього.



«Ми хочемо, щоб голос херсонців, які зараз не в Херсоні, був почутий. Ці зустрічі — не лише про спілкування, а й про можливість впливати на рішення, які формують майбутнє міста», — зазначає Оксана Глєбушкіна, виконавча директорка ГО «Громадський центр «Нова генерація».


Такі зустрічі допомагають:
- зібрати голос херсонців, які живуть поза межами громади;
- сформувати пропозиції щодо пріоритетів у процесах відновлення;
- сформувати проєктні ідеї для відновлення ініціативними групами;
- обговорити потенційні мережеві формати взаємодії херсонців у приймаючих громадах;
- створити умови для формування нових соціальних контактів, обміну ідеями щодо потенційної співпраці і соціального згуртування;
- посилити зв’язок між владою та громадою;
- зберегти ідентичність і залучити херсонців до відбудови Херсона.



Зустріч, яка повертає відчуття дому
Зустріч стала місцем нових знайомств і відновлення зв’язків. Як зізнаються учасники (-ці), навіть серед херсонців не всі знають одне одного — і такі події допомагають створювати нову активну спільноту.
«Було дуже важливо просто побачити, скільки нас. Що ми не загубились. Що ми є і хочемо разом думати про відновлення Херсона».



Херсонці генерують ідеї для майбутніх ініціатив
У залі говорили не лише про стратегії й відновлення. Говорили про дім — той, який зараз далеко, але який живе всередині. І про Херсонщину та лівобережжя. Про спогади, про досвід інших міст, про те, яким хочеться бачити Херсон після перемоги.
Окрім живого спілкування, учасники долучилися до практичної роботи над ідеями. Після презентації Стратегії розвитку Херсонської територіальної громади, яку представив заступник міського голови Херсона Віталій Бєлобров, відбулася фасилітована робота у форматі «світового кафе».



Учасниці (-ки) напрацьовували проєктні ідеї у напрямках, що вже включає Стратегія:
- безпека та інфраструктура
- економічний розвиток
- соціальна сфера
- історична пам’ять і меморалізація, збереження національної ідентичності.
«Ми створюємо простір, де кожен може не лише висловитися, а й сформулювати конкретну ідею — те, що може бути реалізовано в Херсоні», — пояснює фасилітаторка зустрічі — експертка із залучення громадян, гендерної політики та організаційного розвитку Ольга Жукова.






Віталій Бєлобров наголосив, що Стратегія розвитку — це не формальний документ, а інструмент, який визначає, яким буде місто, де стоять конкретні цілі та очікувані результати.
«Сьогодні у громад є реальні інструменти впливу на своє майбутнє. І дуже важливо, щоб стратегія формувалася разом із людьми — з урахуванням їхнього досвіду, бачення і навіть того, що вони побачили в інших містах», — зазначив він.
За його словами, до Стратегії вже увійшли напрацювання, зокрема, з Форуму «Степ і воля: якою буде Херсонщина після звільнення», який у 2023 році організувала ГО «Громадський центр «Нова генерація». Захід об’єднав близько 50 експертів, волонтерів і представників влади для розробки стратегії відновлення, безпеки та формування ідентичності регіону. А також експертні обговорення, які відбувалися протягом 2024 року за ініціативи Фонду громади міста Херсон «Захист».



Для багатьох це не просто зустріч. Це можливість знову відчути себе частиною міста, яке довелося залишити.
«Це був дуже теплий і важливий захід. Вперше за довгий час ми змогли зібратися разом і відчути, що Херсон — поруч», — діляться учасники (-ці).
Після кожної події всі напрацювання оцифровуються. А після фінальної зустрічі проєкту їх передадуть Херсонській міській військовій адміністрації для подальшого врахування у стратегічних рішеннях. Також учасники можуть отримати експертну підтримку від команди «Нової генерації» для доопрацювання своїх ідей у повноцінні проєкти.



Попереду — нові міста і нові зустрічі. Бо навіть на відстані голос Херсона звучить. Бо поки є люди, які пам’ятають, говорять і діють, — Херсон живе та обов’язково відновиться.
Зустрічі з жителями будуть проведені і в самому Херсоні на базі тих безпечних громадських просторів, які зголосились і приєднались до нашої ініціативи. Попередньо планується провести їх у травні, конкретні дати повідомимо пізніше.
Анна Кучерак-Зоря
Матеріал підготовлений ГО «Громадський центр «Нова генерація» у межах Проєкту «Імпульс», що реалізовується Міжнародний фонд “Відродження” та Фонд Східна Європаза фінансування Норвегії (Norad) та Швеції (Sida). Зміст матеріалу не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження», Фонду Східна Європа, Уряду Норвегії та Уряду Швеції





